УКРАЇНА: ШЛЯХ ГІДНОСТІ

Опубліковано:

“Люди, прагнучи світла, 

викликають власну смерть” 

Василь Стус

23 листопада 2023 року у стінах Рівненської Малої академії наук учнівської молоді відбувся круглий стіл, приурочений 10-й річниці від початку Революції Гідності. У заході взяли участь науковці, керівники гуртків РМАНУМ за напрямом історії, вихованці Рівненської малої академії та учні освітніх закладів міста Рівного.

Під час круглого столу обговорили важливість  цієї непересічної події, а  також тих процесів і явищ, які стали наслідком збуреного протесту громадськості проти свавілля влади. Прагнення відстояти свій європейський вибір закінчилося кривавим протистоянням. Але жертовність найактивнішої частини суспільства не була марною, і це не дозволило Україні скотитися у бік диктатури.

Степан Синяк, кандидат історичних наук, доцент кафедри всесвітньої історії РДГУ, висвітлив основний тригер Революції Гідності – зрив підписання угоди про асоціацію України та ЄС, що й стало початком масових протестів молоді.

Оксана Гуменюк, кандидат історичних наук, доцент кафедри історії України РДГУ,  наголосила на тому, що цей протест – опір нової генерації, яка формувалася у пострадянський період і має іншу систему цінностей, зокрема, і цінність свободи та волевиявлення у власній державі.

Доктор історичних наук Володимир Борщевич підкреслив рушійну роль українських християнських церков у боротьбі за європейську інтеграцію українців.

Директор Рівненського ліцею «Колегіум» Рівненської міської ради Петро Куделя розповів про свій досвід участі у трьох Майданах і наголосив на тому, що відстоювання своїх прав і свобод – це не разова акція, а тривалий процес формування демократичного суспільства і держави. 

Сергій Федорчук, керівник гуртків РМАНУМ, окреслив тематику наукових досліджень вихованців, суголосну з подіями 2013 – 2014 рр., російсько-української війни, волонтерської діяльності та ін. А Богдан Клочок, десятикласник Рівненського ліцею № 19 Рівненської міської ради, та Микола Мартинюк, учень Обласного наукового ліцею в м. Рівне Рівненської обласної ради, представили на загал свої напрацювання. 

Захід мав на меті закцентувати увагу на тому, що кожен з нас є творцем української історії та повинен шанувати всіх, хто в цій нелегкій боротьбі віддає найцінніше – своє життя. 

Методист відділення історії та наук про Землю Ірина Юркевич