Адреса: 33028, м. Рівне, вул. С. Петлюри, 17,

Рівненська Мала академія наук

e-mail: man.rivne@ukr.net

сайт: man.rv.ua

Обласний комунальний позашкільний навчальний заклад «Рівненська Мала академія наук учнівської молоді» Рівненської обласної ради  (РМАНУМ) створено 11 серпня 2006 року рішенням Рівненської обласної ради № 74. Рівненська Мала академія наук учнівської молоді – профільний позашкільний навчальний заклад дослідницько-експериментального напряму, що забезпечує залучення обдарованої молоді Рівненщини до науково-дослідницької, експериментальної, конструкторської та винахідницької роботи в різних галузях науки, техніки, культури й мистецтва та формування їхньої мотивації до майбутньої наукової діяльності.

Заклад, створений 17 років тому, ставив собі за мету розвиток потенціалу кожного здобувача освіти, набуття ними професійних знань і компетентностей, пропагувати серед учнівської молоді досягнення науки і техніки, прищеплювати обдарованим дітям навички творчої, науково-дослідницької діяльності, сприяти свідомому вибору професії та успішній їх соціалізації.

Рівненська Мала академія наук учнівської молоді стала першою сходинкою до справжніх наукових відкриттів для юних дослідників Рівненщини. Заклад за 17 років своєї діяльності не просто створив умови для всебічного розвитку освітянської спільноти, а ще й об’єднав перспективних викладачів, які докладають чимало зусиль для реалізації творчого потенціалу вихованців шляхом залучення їх до участі в наукових конкурсах та конференціях державного та міжнародного рівнів.

РМАНУМ у співпраці з науковцями  закладів вищої освіти області упродовж 17 років проводить активну інноваційну та винахідницьку діяльність. Із введенням до навчального плану гуртка «Практичне винахідництво» юні вихованці Рівненської Малої академії наук учнівської молоді під керівництвом науковців та фахівців отримали можливість розробляти патенти на корисні моделі, що реєструються у Державному реєстрі патентів України. Станом на 1 вересня 2023 року юні винахідники Рівненської Малої академії наук учнівської молоді разом зі своїми керівниками отримали 67 патентів на корисну модель.

Щороку у закладі:

  • відбуваються щорічні настановна та підсумкова сесії для слухачів, кандидатів у дійсні члени та для дійсних членів Малої академії наук України у Рівненській області;
  • організовують та проводять ІІ (обласний) етап Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів МАН (у 2023 р. на конкурс подано 633 науково-дослідницькі роботи);
  • публікують методичні рекомендації та посібники, Матеріали наукової конференції учасників ІІ етапу конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів МАН України в Рівненській області.

Базовими закладами, що сприяють діяльності Рівненської Малої академії наук учнівської молоді та організації роботи наукових відділень, є заклади вищої освіти та загальноосвітні навчальні заклади області й України, з якими укладено договори про співробітництво.

У 2006-2023 рр. юними науковцями РМАНУМ було підготовлено і захищено   12 495 науково-дослідницьких робіт. За цей час в академічних гуртках поглибили свої знання за обраним фахом  понад 22 тисячі обдарованих старшокласників.

Заклад структурно побудований за зразком Малої академії наук України й налічує 2 відділи, 12 наукових відділень, 69 наукових напрямів.  У 2023-2024 н.р. у закладі функціонує 139 гуртків, у яких навчаєтьсяся 1450 учнів. Освітній процес забезпечують 109 науково-педагогічних працівників, з них – 2 доктора наук, 53 кандидата наук, 41 – зі званням доцента, 1 Заслужений вчитель України, 2 Заслужених працівники освіти України,  1 Відмінник освіти Рівненщини.

З часу заснування в Рівненській Малій академії наук учнівської молоді створено мультимедійний кабінет дистанційного навчання, оснащені лабораторії (хіміко-біологічна, фізико-технологічна, гуманітарних досліджень, селекції та генетики, космічних досліджень), комп’ютерний клас, що сприяє проведенню досліджень і вивченню електричних, термічних, оптичних, хімічних властивостей матеріалів і об’єктів, астрофізичну обсерваторію з телескопом діаметром 305 мм тощо. Фізико-технологічну лабораторію оснащено новим обладнанням – радіометром радону й торону, що дає можливість проводити дослідження об’ємної активності радіоактивних газів.

У 2012 році відкрито лабораторію гуманітарних досліджень, що забезпечує широкі можливості для діяльності юних філологів, мистецтвознавців, істориків, археологів, правознавців, соціологів, філософів, географів і геологів через зв’язок із віртуальними бібліотеками світу та участь у наукових онлайн-конференціях.

2014 року започатковано роботу лабораторії селекції та генетики, де юні науковці виводять декілька сортів помідорів, фіалок, гібрид огірків, вивчають різні методи вкорінення декоративних рослин.

У грудні 2014 року юні науковці РМАНУМ разом зі своїми керівниками взяли участь в Онлайн трансляції з Європейського космічного центру посадки автоматизованого дослідницького модуля «Philae» на поверхню  комети Чурюмова-Герасименка.

Рівненська Мала академія наук учнівської молоді активно співпрацює з провідними науковими установами України. Після відкриття у жовтні 2015 року лабораторії космічних досліджень у межах цієї співпраці між обласним комунальним позашкільним навчальним закладом та науково-дослідним інститутом «Миколаївська астрономічна обсерваторія» у Рівному було змонтовано переданий із Миколаєва FS-радар у складі 4-метрової антени та апаратно-програмового комплексу. Радіотелескоп цілодобово фіксує проходження метеоритів.

Для контролю орбітального положення телекомунікаційних супутників із Миколаєва отримано та встановлено обладнання, що дало змогу Рівненській Малій академії наук учнівської молоді доєднатися до міжнародного проєкту щодо контролю положення супутників зв’язку на геостаціонарних орбітах Землі методом радіоінтерферометрії з метою підтримки українського проєкту «Либідь».

Одним із вагомих і важливих досягнень Рівненської Малої академії наук учнівської молоді є видавнича діяльність. За сімнадцять років функціонування закладу вийшли друком:

  • 14 збірників «Тези науково-дослідницьких робіт»;
  • 3 збірники «Матеріали наукової конференції переможців конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів МАН України в Рівненській област»;
  • 11 випусків альманаху творчості юних літераторів РМАНУМ «На мольбертах днів»;
  • альманах «Даруй словам святую силу» (до 200-річчя від дня народження Т.Г. Шевченка);
  • 5 випусків історичного альманаху «Колесо історії»;
  • понад 20 навчальних посібників методичних рекомендацій щодо написання науково-дослідницьких робіт з української мови, української літератури, світової літератури, іноземних мов, мистецтвознавства, фольклористики, журналістики, географії, фізики, математики, астрономії, комп’ютерних наук, технічних наук (2);
  • навчальні посібники «Основи нанотехнологій», «Біологія. Контрольні завдання для підготовки до Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт МАН України», «Способи та пристрої для боротьби з ураганами»;
  • альманахи.

Усього надруковано понад 50 навчальних посібників, збірників тез та альманахів.

Заклад постійно проводить виїзні та в режимі Онлайн обласні семінари-практикуми для працівників відділів та управлінь освіти, відповідальних за роботу з обдарованими дітьми, учителів та учнів у районах, містах та територіальних громадах Рівненщини. У 2007-2023 рр. науково-педагогічними працівниками РМАНУМ було організовано понад 150 навчально-інформаційних семінарів, до участі в яких було залучено понад 7000 обдарованих старшокласників та їх наукових керівників.

У 2020-2023 навчальному році:

проведено І етап Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт у секціях наукових відділень (січень 2023 р.), за результатами якого було сформовано команду (578 вихованців) для участі у II етапі конкурсу-захисту (лютий-березень 2022 р.);

організовано та проведено ІІ етап Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів – членів МАН України;

проведено підсумкову сесію;

забезпечено участь команди РМАНУМ у складі 61 учасника у ІІІ етапі Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів МАН України;

переможцем (ІІ місце на ІІІ (всеукраїнському) етапі) Всеукраїнського конкурсу педагогічної майстерності «Джерело творчості» у номінації «Керівник гуртка» дослідницько-експериментального напрямку позашкільної освіти стала Кузьма Тетяна Миколаївна, керівник гуртків «Правознавство» Рівненської Малої академії наук учнівської молоді;

вихованці закладу стали учасниками конкурсу науково-технічних та інноваційних проєктів творчої учнівської молоді Inventor UA – 2022 (команда РМАНУМ здобула 8 призових місць – одне друге та сім третіх);

вихованці закладу стали учасниками Національного фіналу «GENIUS Olympiad Ukraine» (Олімпіади Геніїв) – конкурсу проєктів екологічного спрямування;

вихованці закладу стали учасниками всеукраїнського відкритого інтерактивного конкурсу МАН-Юніор Ерудит;

За підсумками ІІІ етапу Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів Малої академії наук України Рівненська Мала академія наук учнівської молоді входить до п’ятірки кращих команд України. Зокрема, манівці Рівненщини вибороли: у 2018 – 31 (3 – перших, 12 – других, 16 – третіх), у 2019 – 30 (6 – перших, 11 – других, 13 – третіх), у 2020 – 20 (2 – перших, 10 – других, 8 – третіх), у 2021 – 34 (2 – перших, 7 – других, 25 – третіх), 2022 – 27 (3 – перших, 10 – других, 14 – третіх), 2023 – 27 (3 – перших, 4 – других, 20 – третіх)

Результативність участі команди Рівненської області у ІІ та ІІІ етапах Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів Малої академії наук України у 2006-2023 рр.

Рік Кількість учасників Призові місця Кількість учнів в області

(осіб)

ІІ

етап

ІІІ етап ІІ етап ІІІ етап
І місце ІІ місце ІІІ місце усього І місце ІІ місце ІІІ місце усього
2006 561 39 39 55 113 207 2 5 11 18 169039
2007 467 39 40 54 107 201 2 14 16 164127
2008 571 41 39 76 128 243 0 4 20 24 158714
2009 632 45 44 94 161 299 1 9 13 23 152971
2010 667 47 47 95 183 325 2 5 21 28 149213
2011 743 54 52 124 195 371 3 11 17 31 145395
2012 760 59 58 121 208 387 3 7 23 33 142278
2013 823 61 59 128 231 418 1 11 24 36 141304
2014 828 61 56 134 236 426 3 10 25 38 142630
2015 784 56 59 118 205 382 4 10 20 34 144311
2016 725 62 61 116 188 365 2 15 22 39 146584
2017 735 54 56 112 198 366 4 8 19 31 148617
2018 753 53 56 133 191 380 3 12 16 31 151365
2019 745 60 60 123 207 390 6 11 13 30 156751
2020 729 47 61 124 193 378 2 10 8 20 162488
2021 583 61 61 101 155 317 2 7 25 34 166075
2022 703 57 60 125 217 402 3 10 14 27 167633
2023 633 61 61 106 174 341 3 4 20 27 16567

В 2022-2023 навчальному році заклад підключено до платформи  Google Workspace for Education, що дозволяє більш якісно організувати освітній процес та використовувати при проведенні І та ІІ етапів Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів Малої академії наук України.

У 2023-2024 навчальному році Рівненська Мала академія наук учнівської молоді працюватиме над:

створенням технопарку, що забезпечить залучення обдарованих старшокласників до інноваційної діяльності у галузі техніки та технологій;

забезпеченням системної роботи щодо наукових досліджень у напрямах IT-технологій, енергозбереження та енерговідтворення, патентних досліджень, нано- і біотехнологій тощо;

організацією нових напрямків обласних профільних літніх шкіл для обдарованої учнівської молоді Рівненщини (літературне краєзнавство; історичне та географічне краєзнавство; ботаніка, зоологія, екологія);

створенням лабораторії експериментальної фізики, мехатроніки та робототехніки;

поглибленням науково-технічної співпраці з науково-дослідним інститутом «Миколаївська астрономічна обсерваторія», Інститутом радіоастрономії Національної академії наук України;

розширенням співпраці з НЦ «Мала академія наук України» у галузі навчання юних науковців та їх наукових керівників у міжнародних наукових центрах.

За роки існування Рівненської Малої академії наук учнівської молоді тисячі школярів області зробили свої перші кроки в дивовижний світ науки,  оволоділи  навичками проведення експерименту, дослідження, спостереження, навчилися втілювати власні ідеї в повсякденне життя. Сьогодні випускники закладу навчаються у вищих навчальних закладах  не лише України, але й Франції, Німеччини, Сполучених Штатів Америки, Швеції, Польщі, Чехії тощо.