І знову “мандрівочка пахне”

Опубліковано:

День 10. 27 червня літо знову покликало філологів-манівців у подорож. Цього разу неблизький шлях пролягав до мальовничого і затишного куточка Волині – села Колодяжне. Зранку-раненько вихованці у супроводі педагогів Сергіюк Тетяни Володимирівни, Хомечі Наталії Анатоліївни, Шеїн Марії Олександрівни, наукових керівників Юркевич Ірини Тарасівни, Гордієнко Олени В’ячеславівни та заступника директора РМАНУМ Мазура Олександра Олексійовича вирушили на відвідини до музею-садиби Лесі Українки. Екскурсійний маршрут у межах літньої профільної школи «Мовознавство. Філологія» символічно завершувався ще однією експозицією, зібраною в родовому маєтку Косачів. Тут сім’я Петра Антоновича мешкала з 1882 року. Тут у подружжя народилися ще троє дітей – Ізидора, Оксана, Микола. Чимало раритетних речей славетної родини зацікавили юних науковців: перо та ніж для паперу, якими користувалася Леся, її традиційне народне вбрання, копії та оригінали прижиттєвих видань Олени Пчілки та доньки, предмети інтер’єру, розташовані у двох збережених до наших днів будиночках – сірому та білому, що становлять цілісний комплекс садиби Косачів. На жаль, колишня головна споруда маєтку донині не збереглася – на її місці постало сучасне двоповерхове приміщення музею, оздоблене у модерному стилі з використанням українських національних елементів.

Філологи занурилися у минуле й завдяки поетичному голосу Лесі Українки. Натхненна розповідь екскурсовода поєднувалась із декламацією віршів та листів письменниці, цитувалися фольклорні записи, зроблені в Колодяжному, з рукописного зошита, звучав фонозапис фрагменту драми-феєрії «Лісова пісня». А ще мали змогу почути звуки старовинного роялю, на якому любила грати Леся у своєму білому будиночку.

Напередодні знаменного 170-ліття Олени Пчілки юні манівці мали змогу вшанувати пам’ять про славетну родину українських подвижників і талановитих діячів науки і культури кінця ХІХ – середини ХХ століття відвідинами трьох музеїв, розташованих у м. Новограді-Волинському (давній Звягель) Житомирської області та с. Колодяжному Волинської області.

Наталія Анатоліївна Хомеча,

науковий керівник школи «Філологія. Мовознавство»


Мали у цей день свою екскурсійно-навчальну програму й учасники школи “Науки про Землю”: переїзд за маршрутом с. Кустин – м. Костопіль, Музей лісу. Тут юні науковці ознайомилися із минулим та сьогоденням галузі лісового господарства, а також із послугами та інфраструктурою туристичної локації “Музей Лісу” – м. Сарни (Туристично-інформаційний центр, Краєзнавчий музей, музей-скансен). Відвідали географи Сарненський краєзнавчий музей, перший і єдиний скансен на Рівненщині, прогулялися туристичним маршрутом старими вуличками міста у супроводі Вікторії Дашко, директора музею.

Тематика: Інформаційно-навчальний практикум. Географічно орієнтовані дослідження суті туристичних дестинацій різних типів (природних, антропогенних, асоціативних та інших). Екскурсія “Прогулянка старими вулицями міста Сарни” як приклад туристичного продукту.

Враження МАНівців – учасників подорожі: тут повинен побувати кожен!

Олександр Васильович Сульжик,

керівник школи “Науки про Землю”


  Сьогодні у МАНівців-екологів була лісова практика. В «Електронік» до нас приїхали  доцент кафедри агрохімії, ґрунтознавства та землеробства Національного університету водного господарства та природокористування, кандидат  біологічних наук Віталій Олександрович Володимирець та заступник директора з навчально-виховної роботи Рівненської Малої академії наук учнівської молоді Любов Миколаївна Лівандовська.

  Віталій Олександрович прочитав для гуртківців лекцію з елементами бесіди на тему “Методи дослідження рослинного світу”, під час якої розповів про притаманну нашому краю рослинність; наголосив на особливостях зростання рідкісних та червонокнижних видів; пояснив та продемонстрував, як користуватися визначниками рослинного світу. А потім діти вирушили на пішохідну екскурсію в Олександрійське лісництво Клеванського держлісгоспу. Під час мандрівки юні науковці на власні очі побачили все те, про що перед тим дізналися на лекції. Вони пробували самі визначати рослини за довідниками, почули українські і латинські назви рослин, які траплялись їм на шляху та різноманітні цікавинки про певних представників флори України. Дізнались багато цікавого і про лікувальні властивості місцевих рослин. А ще – поласували лісовою малиною і суницею.

Повернувшись до табору, Любов Миколаївна провела для дітей психологічний тренінг на дуже потрібну і, на жаль, актуальну для сьогодення тему «Булінг та його запобігання». Під час тренінгу діти зрозуміли причини виникнення явища булінгу, обговорили його наслідки, а найголовніше –опрацювали методи протистояння булінгу у дитячому колективі.

А потім було купання!

Ольга Юріївна Мартинюк,

керівник школи “Хіміко-екологічні польові дослідження”