День із морем вражень і корисних справ

Опубліковано:

День 5. Суботній день видався багатий на враження. Філологині РМАНУМ знову вирушили в дорогу – знайомитися зі сакральною спадщиною Рівненщини. Екскурсійно-пізнавальний маршрут «Волинь в історії, літературі та мистецтві України» спрямував нас до м. Дубно й охоплював декілька культурно-історичних об’єктів. Науковий супровід забезпечували Ірина Миколаївна Сергіюк, кандидат архітектури й асистент кафедри архітектури і середовищного дизайну НУВГП, та священник ПЦУ Ігор Новосад із дружиною Тетяною, викладачем християнської етики.

Юні дослідники відвідали Свято-Іллінський кафедральний собор, зведений 1908 року на кошт місцевих мешканців; Свято-Миколаївську церкву при чоловічому монастирі (колишній костел бернардинів, заснований 1614 р. Янушем Острозьким); унікальну культову пам’ятку, яка ще чекає на ретельні археологічні дослідження, – Спасо-Преображенську церкву, що постала на місці дерев’яного храму на території колишнього монастиря (за однією з версій, збудованого у XV cтолітті Василем Острозьким). Манівці уважно слухали історичні коментарі, запам’ятовували нові слова і поняття, аналізували відмінності архітектурних стилів і мистецького оздоблення споруд, долучалися до фахових обговорень, виявляючи неабияку обізнаність і допитливість у релігійних питаннях.

Серед найдавніших світських споруд Дубна увагу вихованців РМАНУМ привернули колишня в’їзна брама міста, що неприємно вражає туристів своїм занедбаним виглядом, та величний Дубенський замок із розгалуженими таємничими підземеллями.

Як відзначили юні філологи, мова мистецтва, мова давнини, мова науки – це той неоціненний скарб, який допомагає кожному «пізнати себе».

Наталія Анатоліївна Хомеча,

науковий керівник школи «Філологія. Мовознавство»


МАНівці-екологи долучилися до дуже важливої і необхідної справи – озеленення м. Рівного. Ранок почався з висадки 8 кущів пухироплідника на алейці навпроти приміщення Рівненської Малої академії наук учнівської молоді! Тепер у 16 МАНівців-екологів у м. Рівному будуть власні іменні кущі, які обіцяно виростуть до 3 м у висоту! Після фізичної роботи був приємний відпочинок з солодощами, піцою і лимонадом, а також  презентація, яку продемонстрували активісти ГО «Сад історій» Оксана Майборода та Інна Мулявка, про підходи до озеленення у містах: які дерева і як краще садити, про облаштування комфортних зелених зон спільного користування, про догляд за зеленими насадженнями, про стан і фінансування зелених насаджень м. Рівного. Активістки громадської ініціативи презентували дослідження на основі супутникових даних щодо впливу зелених насаджень на температурний режим міста.

Потім у нас відбулася прогулянка центральною частиною міста, під час якої дітям показали хороші та невдалі приклади озеленення міста. Юні науковці визначали за допомогою тепловізора та пірометра температури поверхонь (на відкритому просторі та у затінку), що дало можливість безпосередньо зрозуміти важливість зелених насаджень у місті. Гуртківці провели практичну роботу: оцінили стан алеї лип біля Свято-Воскресенського собору, зафіксували, у якому стані знаходяться дерева, та долучились до мапування зелених насаджень міста.

Розташувавшись на каріматах  на Лебединці, ми підвели підсумки та поділилися враженнями. Дітям розповіли про проекти озеленення, які вони можуть робити у своїх населених пунктах та школах, пояснили, як можуть провести оцінку зелених насаджень, а ще діти дізналися, як можна писати власні проекти та шукати гроші на озеленення у себе вдома.

Насамкінець були рухливі та надзвичайно веселі ігри!

Ольга Юріївна Мартинюк,

керівник школи ”Хіміко-екологічні польові дослідження”