Профільні літні школи РМАНУМ. День 7. Подорож до Острога

Опубліковано:

У чудове місто Острог юні ботаніки, зоологи та екологи РМАНУМ їхали з особливою цікавістю, тому прагнули отримати максимум позитивних емоцій і зробити багато гарних фотографій.

Вже в Острозі нас зустріла Оксана Вікторівна Головко, керівник гуртка РМАНУМ та викладач літньої школи, і запропонувала нам пішу екскурсію по визначним місцях.

Зупинка 1 –  Острозький замок. Розташований на вершині 20-метрового пагорба над долиною річки Вілії, у районному центрі Острог Рівненської області. Замок було збудовано на місці дерев’яного укріплення, зруйнованого монголо-татарами 1241 року. Спочатку це була башта-донжон, яка тепер носить назву «Вежа мурована». Замок був резиденцією князів Острозьких. Зараз на території Острозького замку розташовано Острозький краєзнавчий музей.

Цього дня в Острозі Відбувався всеукраїнський відкритий фестиваль конкурсу виконавців на класичній гітарі «Гітаріада», тому нам дуже пощастило, адже вишукана гра з давніх часів заспокоювала нерви та урівноважувала думки будь-якої людини.

Зупинка 2 рів довкола Острозького замку.

Зупинка 3інформаційний стенд про євреїв Острога та Єврейську синагогу.

Синагога

У північній частині Острога знаходиться будівля колишньої головної міської синагоги. Постала тут найімовірніше після 1627 р. на місці старої божниці.

Можливо, наріжний камінь у її фундамент заклав сам рабин Магарша. Подібність споруди до зведеної того ж року Приміської синагоги у Львові дозволяє припустити, що вона є твором того ж архітектора (автор проекту – Джакомо Медлені зі Львова). Синагога страждала від чергових набігів та пожеж, однак вистояла як діюча культова споруда до Другої світової війни. За радянських часів використовувалася як склад хімікатів. Сьогодні група мешканців Острога докладає зусиль для врятування цієї унікальної пам’ятки.

Зупинка 4пам’ятник загиблим воїнам-афганцям. Він нагадує чорний тюльпан, всередині якого присів військовослужбовець зі зброєю. На гранітній плиті викарбувано імена острожан, загиблих у локальних війнах.

Зупинка 5Татарська вежа.

Серед єврейської общини Острога існував переказ, що у 1734 р., під час Гайдамаччини, за євреїв, котрих намагалися вбити повсталі селяни, заступилися місцеві татари. У пам’ять про це у Великій синагозі Острога протягом довгого часу щорічно читали нагадування про цю подію.

Зупинка 6 – єврейське кладовище.

Найдавнішим некрополем у древньому Острозі, який існував ще якихось півстоліття тому був єврейський цвинтар. Він вистояв в епохи воєн, пережив німецьку окупацію, але був безжально знищений радянською владою десь у 1967 році. На місці єврейських могилок було закладено парк з танцмайданчиком, а з самих надгробків брукували доріжки у військовій частині та психлікарні. Кладовище було закладене в 40-х роках  XVI століття.

1632 року помер головний равин, ректор єшиботу, видатний учений Середньовіччя, філософ та астролог Самуель Едельс (Моршуе). Незабаром на його могилі було встановлено пам’ятник. Цікаву легенду про нього залишив у своїх записах краєзнавець Пантелеймон Юр’єв. На могилі Моршуе стояв великий чорний камінь. Однієї дощової ночі у нього вдарила блискавка і розколола його навпіл: усередині була товста золота жила. Зібране золото було розпродано набожними євреями, а на виручені гроші спорудили новий пам’ятник. Його виготовили з білого мармуру і в ньому поєднувалося художнє оформлення верхньої частини та епітафія у нижній. Пам’ятник близько 200 років був місцем постійного паломництва євреїв зі всього світу.

На цьому ж цвинтарі був похований  Менахем Мендель Бібер (1848-1923). На могильному написі було висічено такий напис: «Уродженець Острога, наш учитель і наставник Менахем Мендель Бібер, син Аріе Лейбуша Бібера. Світла йому пам’ять. Дослідник історії, уважний до людей. Вчитель і керівник школи. Він написав дві книги. Він наша гордість і слава!» .

Зараз на місці єврейського цвинтаря парк. Посеред парку – стела, на якій давньою єврейською мовою написано, що на цьому місці був цвинтар. Цвинтар частково відновлено.

Зупинка 7 – пам’ятник князям Острозьким.

В одному з найдавніших міст України Острозі, яке стоїть на річці Вілія, можна помилуватися прекрасною скульптурою – пам’ятником князям Острозьким авторства заслуженого художника України С. Чумакова. У п’яти з’єднаних між собою арках стоять мідні скульптури трьох князів: Федір – у схимі, Василь тримає “Біблію” в руках, а Костянтин – меч. Саме завдяки цим магнатам Острог залишався одним з найбільших культурних центрів волинських земель: тут будували друкарні, школи, всіляко заохочували просвіту народу. Пам’ятник князям Острозьким побудували на знак подяки жителів України за те, що вони зуміли так багато зробити для її розвитку.

Зупинка 8 – музей нумізматики.

В Острозькому музеї нумізматики міститься нумізматична колекція Державного історико-культурного заповідника. Приміщення музею знаходиться у житловому будинку в центрі міста, який у XIX столітті належав родині Штейненборгів. Фонд музею містить безліч монет і банкнот XX століття. Головними експонатами є сучасні нагороди України та УПЦ. Музей володіє повною колекцією пам’ятних і ювілейних монет НБУ.

Велика частина колекції складається зі скарбів, паперових грошей і нагород часів Російської імперії. Окремо представлені одеські, житомирські, кременецькі і острозькі купюри, загальнодержавні гроші та цінні папери часів Визвольної боротьби 1917-1921 років. Експозиція демонструє історію розвитку української валюти.

Щасливі та сповнені нових вражень і сподівань, поверталися юні науковці РМАНУМ в Електронік, аби знову поринути в науку.

Насамкінець – слова щирої вдячності Анеліні Сергіївні Данчук, Оксані Вікторівні Головко, Ользі Юріївні Мартинюк, усім, хто був причетний до такої захопливої мандрівки.

 

Марія Шеїн,

психолог літніх шкіл РМАНУМ