Профільні літні школи РМАНУМ: День 5. «Ті, хто вижив»

Опубліковано:

22 червня 2018 року відбулася довгоочікувана екскурсія до Національного природного парку «Дермансько-Острозький» за назвою Екологічна стежка «Від Волині до Поділля» під керівництвом Оксани Вікторівни Головко, завдовжки у 7 км.  Розпочалася вона у селі Буща, а от закінчилась аж біля села Мости. Відверто кажучи, на початку експедиції я сумнівалася, що здатна пройти 7 кілометрів, проте після того, як ми приїхали у с. Буща, стало зрозумілим, що вибір у нас невеликий, адже «екскурсія у нас буде лінійною, автобус чекатиме на останній точці нашого маршруту, тому іти ми можемо лише вперед», – пояснила нам Оксана Вікторівна. Юні манівці зраділи й одразу назвали нашу подорож «Ті, хто вижив».

Національний природний парк «Дермансько-Острозький» охоплює чималі території у Здолбунівському та Острозькому районах Рівненської області. Парк створено 2009 року задля охорони ландшафтів Малого Полісся, Волинської та Подільської височин. Заповідна територія займає площу 5448,3 га. Розташована вона у найвужчій частині Малого Полісся – Острозькій прохідній льодовиковій долині, у заплаві річки Збитинка, що протікає між мальовничими пагорбами Мізоцького та Кременецького кряжів. На річці Збитинка, поблизу села Новомалин, розкинулося водосховище площею 232 га.

Розчленований рельєф сприяє виходу значної кількості джерел, найбільше з яких – Ринва. Строкатість екологічних умов зумовлює розмаїтість рослинного покриву. Поширені дубові, грабово-дубові, скельнодубові, соснові, ясенові, чорновільхові ліси.

Серед боліт переважають низинні. Найбагатшим за видовим складом флори є болото Перетоки у заплаві р. Збитинка, яке є найбільш східним середньоєвропейським карбонатним болотом. Уздовж Збитинки трапляються вологі заплавні луки.

Флора парку налічує 1001 вид судинних рослин, з яких 90 видів мають охоронний статус. З раритетних видів рослин поширені плаунові – баранець звичайний і плаун річний, орхідеї – любка дволиста і зеленоквіткова, зозульки травневі та мяо червоні, жировик Льозеля, коручки болотна та широколиста, булатка червона.

Цінними в парку є рідкісні види боліт – серерця багаторічна та язичник сибірський (інформацію взято з брошури Дермансько-Острозького національного природного парку)

Наприкінці Оксана Вікторівна запросила усіх нас на етно-еко фестиваль, що проходитиме у с. Буща.

Чомусь мені здається, що, не зважаючи на втому, спричинену відсутністю звички довго ходити по рельєфній території, поїздка ця буде одним з найяскравіших вражень для юних ботаніків, зоологів та екологів – учасників однойменної профільної літньої школи.

Щодо мене, то я ніколи б не проміняла цей день на будь-яку іншу екскурсію.

Марія Шеін,

психолог профільних літніх шкіл РМАНУМ