МОВА – КОД ПАМ’ЯТІ ТА ЗБРОЯ

Опубліковано:

Цьогорічналінгвістична студія до Дня української писемності та мови була присвячена 85 роковинам розстрілів діячів «розстріляного відродження» у Сандормоху та російсько-українській війні. Вихованців із Масевицького ліцею Рокитнівської селищної ради, Карпилівського ліцею Клесівської селищної ради, Обласного наукового ліцею в м. Рівне Рівненської обласної ради вдалося об’єднати у змішаному форматі (онлайн і наживо). Співорганізаторами і модераторами заходу, що відбувся на базі лабораторії гуманітарних досліджень РМАНУМ,  виступили методист відділень мовознавства, літературознавства, фольклористики та мистецтвознавства Наталія Анатоліївна Хомеча і керівник гуртків «Українська мова» та «Основи риторики» Світлана Валеріївна Наумець. Інтерактивний формат об’єднав вихованців гуманітарного напряму та їхніх наукових керівників, зокрема кандидатів філологічних наук Наталію Василівну Шульжук і Людмилу Михайлівну Воробйову, заступника директора Олександра Олексійовича Мазура.

У контексті актуальних для України подій обговорювалися питання мовної самоідентифікації, необхідності дотримуватися послідовної державної політики щодо української мови, важливості активного послуговування нею та плекання її багатства.

З мотиваційним словом про необхідність захисту рідної мови як свідому позицію кожного громадянина України до аудиторії звернулась Світлана Наумець, порівнявши досвід Туреччини та Швеції. Наталія Хомеча акцентувала увагу на взаємозв’язку поколінь українських патріотів, які, попри всі заборони, репресії, переслідування, зберегли нащадкам найцінніше – українську мову й душу. Модератор простежила паралелі з періодом «розстріляного відродження», що знаменувало розквіт української культури у 1920-1930 рр., а потім її цілеспрямоване та послідовне винищення сталінським режимом. Тому найголовніша мета українців у ХХІ столітті залишається незмінною – утвердження й зміцнення української держави в її цілісних кордонах і непохитній вірі у перемогу!

Завдяки жвавій і невимушеній атмосфері всі юні й дорослі учасники заходу дискутували з приводу сучасних неологізмів на мілітарну тему, добирали фразеологізми-антоніми, вправлялися у граматичних помилках, вигадували лаконічні назви новітнім карикатурам, розгадували поетичні ребуси.

Найактивніші вихованці Наталка Мацюк, Софія Каптола, Дарина Бачишина, Вероніка Волошина, Марина Дорошко та Софія Богданець наприкінці заняття були нагороджені подарунками від РМАНУМ.

Наталія Хомеча,

методист відділень мовознавства;

літературознавства, фольклористики та мистецтвознавства