РМАНУМ-ГУРБИ: МІСЦЕ ПАМ’ЯТІ І ШАНИ

Опубліковано:

Сьогодні, у третій день Великодня, дорога привела представників РМАНУМ на Гурби, де 80 років тому, 24 квітня 1944 року, відбувся один із найбільших боїв УПА з радянськими військами. На виконання завдання радянське керівництво мобілізувало близько 30 тис. бійців червоної армії, партизанських з’єднань і загонів НКВС. Сили повстанців складалися із 8-ми куренів і нараховували 5 тис. вояків під командуванням шефа крайового військового штабу УПА-Південь М. Свистуна «Ясеня». Бій тривав цілий день, упродовж якого відділи УПА відбивали атаки переважаючих сил противника (особливо відзначилися курені «Сторчана» та «Шума»). Під прикриттям ночі повстанці пробилися з оточення і відійшли на Полісся та у Суразькі ліси. Втрати УПА склали 180 бійців (окрім того, енкаведисти захопили у полон і розстріляли понад 200 неозброєних новобранців), втрати рад. сторони – понад 120 бійців. Наслідком Гурбенського бою стала докорінна зміна бойової тактики УПА, керівництво якої відмовилося від практики скупчення великих повстанських з’єднань, що виявилася неефективною за нових обставин, і перейшло до оперування невеликими відділами по 2-3 сотні.

Олександр Андрєєв, директор закладу, Любов Лівандовська та Олександр Мазур, заступники директора, мали нагоду доєднатися до урочистостей, аби засвідчити від учнівського та педагогічного колективів глибоку шану до Героїв минулого та сучасності, які боронили і боронять Україну від московсько-ординсько-більшовицької навали.

Це велелюдне дійство – яскраве утвердження народної пам’яті, свідчення неперервності поколінь українців – борців за волю і незалежність України!

СЛАВА УКРАЇНІ! ГЕРОЯМ СЛАВА!

Олександр МАЗУР,

заступник директора