Для МАНівців і не тільки!!! ЦЕ – ЦІКАВО ТА КОРИСНО!

Опубліковано:

Як підлітки можуть захистити своє психічне здоров’я під час пандемії коронавірусу (COVID-19)?

6 стратегій для підлітків, які зіштовхуються з новою (тимчасовою) нормою

Підлітковий вік – складний період життя людини, а коронавірусна інфекція (COVID-19) робить його ще важчим. У зв’язку із закриттям шкіл і відміною різноманітних заходів, багато хто з підлітків змушені відмовитися від багатьох значних подій у їхньому житті, включаючи щоденне спілкування з друзями та відвідування школи. Підліткам, чий звичний хід життя змінюється через захворювання, що дедалі більше поширюється, і які відчувають тривогу, розчарування, почуваються ізольованими, потрібно пам’ятати: ви – не самотні.

Ми взяли за основу твердження спеціаліста-психолога, який працює з підлітками, автора бестселерів та колумніста щомісячного видання «New York Times» д-ра Лізи Деймур, щоби дізнатись, як підлітки можуть самостійно піклуватися про себе та про своє психічне здоров’я.

1. Визнайте, що ваше хвилювання – абсолютно нормальна реакція.

Якщо закриття шкіл та тривожні заголовки викликають у вас тривогу, знайте: ви – не самотні. Насправді, саме такі емоції ви і повинні відчувати. «Психологам давно відомо, що відчуття тривоги – це нормальна та здорова реакція, яка попереджає нас про загрози і допомагає нам знаходити шляхи для самозахисту, – говорить д-р Деймур. – Ваше хвилювання допоможе вам прийняти рішення, що буде правильним  на певний момент, наприклад, не проводити часу з іншими людьми чи у великих групах, мити руки та не торкатись свого обличчя». Такі почуття допоможуть захистити не лише вас самих, але й інших. «Ми схожим чином проявляємо піклування і щодо інших членів нашого суспільства. Ми також думаємо про людей, які нас оточують».

Хоча хвилювання у зв’язку з ситуацією довкола COVID-19 цілком зрозуміле, переконайтесь, що ви отримуєте інформацію з «надійних джерел [наприклад, на сайтах ЮНІСЕФ та Всесвітньої організації охорони здоров’я], або перевіряйте будь-яку інформацію, яку отримуєте з інших, можливо менш надійних джерел», – рекомендує д-р Деймур.

Якщо ви занепокоєні, що у вас з’явилися симптоми хвороби, поговоріть про це з вашими батьками. «Майте на увазі, що хвороба, пов’язана з COVID-19, зазвичай протікає в легкій формі, особливо e дітей та молодих людей», – говорить д-р Деймур. Також важливо пам’ятати, що багато симптомів COVID-19 можна вилікувати.

Д-р Деймур рекомендує підліткам повідомляти батьків чи іншу дорослу людину, якій вони довіряють, про своє погане самопочуття чи занепокоєння     у зв’язку з вірусом, аби отримати від дорослих допомогу.

 І пам’ятайте: «Існує багато ефективних способів захистити себе і людей, які поруч, та відчувати впевненість у тому, що ситуація знаходиться під контролем. Найперше: часто мити руки, не торкатись обличчя та практикувати соціальне дистанціювання».

2. Методи відволікання.   

«Психологам відомо, що, потрапивши у тривалі складні життєві обставини, дуже корисно розділити проблему на дві частини: до першої відноситься те, що ми можемо зробити, аби вирішити проблему, а до другої – те, що не піддається нашому контролю», – говорить д-р Деймур.

Зараз багато що потрапляє в другу категорію, і це нормально. Проте, існує метод, який допоможе впоратися з проблемою, – це метод відволікання. Д-р Деймур пропонує наступні способи, щоби заспокоїтися та набути балансу у повсякденному житті: зайнятися домашніми справами, подивитися улюблений фільм чи почитати книгу.  

3. Знайдіть нові способи спілкування з друзями.

Якщо ви хочете проводити час із друзями, практикуючи спосіб соціального дистанціювання, соціальні мережі – чудовий спосіб спілкування. Проявіть власний творчий підхід: візьміть участь у грі Tik-Tok, наприклад, #safehands. «Я в жодному разі не схильна недооцінювати творчий потенціал підлітків, – зауважує д-р Деймур. – Можу припустити: вони знайдуть нові способи спілкування один з одним в інтернеті, що будуть відрізнятися від тих, які були використані раніше».

«Проте постійно проводити час перед монітором і / або у соціальних мережах – не найкраще рішення. Це шкідливо для здоров’я, не раціонально та може поглибити відчуття тривоги», – продовжує д-р Деймур і радить підліткам разом із батьками скласти розклад годин, які вони будуть проводити за комп’ютером.

4. Зосередьтеся на собі.

Ви хотіли навчитися чомусь новому, почати читати нову книгу чи попрактикуватися у грі на музичних інструментах? Зараз для цього – найкращий час. Зосередженість на собі і пошук нових способів провести з користю для себе вільний час – це продуктивний спосіб попіклуватися про своє психічне здоров’я. «У подібних ситуаціях я складала список усіх книг, які хотіла прочитати, і всіх справ, які хотіла зробити», – говорить д-р Ліза Деймур.

5. Проживіть свої почуття.

Людина відчуває сильне розчарування, коли не може брати участь у різноманітних заходах з друзями, займатися своїм хобі чи відвідувати спортивні матчі. «Це – масштабні втрати, які по-справжньому засмучують підлітків», – говорить д-р Деймур. Що ж може стати кращим способом відволіктися від розчарування? Дозвольте собі прожити його. «Коли ми говоримо про переживання, що спричинює біль, то єдиний вихід із ситуації, що склалася, – відчути дану емоцію. Якщо вам сумно – дозвольте собі посумувати, так ви швидше відчуєте себе краще».

Кожен керує своїми емоціями по-своєму. «Одні діти можуть зайнятися мистецтвом, інші – захочуть поговорити зі своїми друзями і розділити з ними загальний смуток, відчуваючи при цьому відчуття причетності і єднання у період, коли особисте спілкування не можливе. Хтось захоче поповнити банк продовольства», – продовжує д-р Деймур. Важливо, щоб ви займалися тим, що допомагає вам почуватися краще.

6. Будьте добрими до себе та до інших.

Деякі підлітки зіштовхуються із цькуванням та насиллям у школі через коронавірусну інфекцію. «Активна позиція свідків таких порушень – найкращий спосіб боротьби з будь-яким видом цькування, – наголошує д-р Ліза Деймур. – Не варто очікувати, що діти та підлітки, які стали об’єктами цькування, будуть протистояти кривдникам. Навпаки, необхідно заохочувати таких дітей звертатися по допомогу та підтримку до друзів чи дорослих».

Якщо ви стали свідком знущань над другом, поговоріть з ним та запропонуйте підтримку. Бездіяльність може змусити людину думати, що весь світ постав проти неї, та що її життя нікому не цікаве. Ваші слова допоможуть змінити ситуацію на краще.

І пам’ятайте: зараз, як ніколи досі, ми повинні думати про те, що інформація, якою ми ділимося, чи слова, які ми говоримо, здатні завдати болю іншим людям.

Інформаційне джерело: ЮНІСЕФ UNICEF/UNI220248 / Pancic від 26.03.2020 року.