ДЕНЬ ПАМ’ЯТІ ТА ПЕРЕМОГИ НАД НАЦИЗМОМ У ДРУГІЙ СВІТОВІЙ ВІЙНІ: ФОРМУВАННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО НАРАТИВУ

Опубліковано:

8 травня в обласному комунальному позашкільному навчальному закладі «Рівненська Мала академія наук учнівської молоді» відбувся круглий стіл, приурочений Дню пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні.

До заходу долучилися гуртківці РМАНУМ, школярі закладів освіти Рівного та області (зокрема, Рівненського ліцею «Колегіум», Рівненського ліцею № 19, Обарівського ліцею, Костопільського ліцею № 4 та ін.), студенти РДГУ факультету історії, політології та міжнародних відносин. Організатори заходу, вчителі та науковці розкрили різні аспекти у формуванні державної політики щодо вшанування пам’яті про Другу світову війну, враховуючи досвід України як пострадянської держави та події російсько-української війни, які ми переживаємо сьогодні.

Директор РМАНУМ Олександр Анатолійович Андрєєв та заступник директора Олександр Олексійович Мазур привітали учасників та наголосили на важливості долучення України до вшанування перемоги над нацизмом саме за європейською традицією – 8 травня.

Степан Леонідович Синяк, кандидат історичних наук, доцент кафедри всесвітньої історії РДГУ, розповів про важливість формування національного наративу, який враховує той факт, що Україна у роки Другої світової війни була ареною, де зіштовхнулися нацистський і комуністичний тоталітарні режими, а українці змушені були воювати у різних арміях, в тому числі намагаючись відстояти свої власні державні інтереси, воюючи в лавах УПА.

Інна Іванівна Мартинчук, кандидат історичних наук, доцент кафедри всесвітньої історії РДГУ, наголосила на важливості процесів декомунізації та деколонізації як важливих складових формування національного наративу та національної пам’яті про загиблих і у часи Другої світової війни, і зараз, коли ми переживаємо війну з новим нацистським режимом – імперської Росією.

У ході діалогу результати своїх науково-дослідницьких проєктів представили Віталій Андрошулік, учень 11 класу Обарівського ліцею, з темою «Утвердження радянського тоталітарного режиму на Рівненщині (1944-1950 рр.)» (наук. керівник Старжець В.І.) та Анастасія Гонтар, учениця 11 класу Костопільського ліцею № 4 з темою «Костопільщина у національно-визвольній боротьбі в роки Другої світової війни (за спогадами жителів сіл Підлужне та Трубиці» (наук. керівники Федорова Л.О., Федорчук С.В.).

На завершення Віктор Вікторович Волков, учитель історії Рівненського ліцею «Колегіум», наголосив на важливості національно-патріотичного виховання в школі та формування у здобувачів освіти проукраїнського світогляду, що є невід’ємною частиною освітнього процесу у сучасній школі.

Ірина Юркевич, методист відділення історії