27 січня – Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту

Опубліковано:

«ТОЙ, ХТО РЯТУЄ ЛЮДИНУ, ТОЙ РЯТУЄ СВІТ»

Допомога євреям в окупованій Україні найчастіше каралася смертю самого рятівника і всієї його сім’ї. Та все ж люди ризикували. І, як символ вдячності, єврейський народ ініціював почесне звання для таких людей – Праведник народів світу. Першою серед них була Марія Бабич, яка в окупованому Рівному врятувала єврейську дівчинку Іріт Осіпову.

Після війни Бабич стала членом сім’ї Осіпових і разом з ними виїхала до Ізраїлю. Звання Праведниці народів світу було надано їй 1 травня 1962 р. Від того часу кількість тих, кому надається звання зростає щороку. Упродовж 2017 р. його отримали 46 осіб. В Україні це почесне звання отримали 2619 людей станом на початок 2019 року.

Людина, вшанована цим званням, отримує іменну медаль і почесне свідоцтво Праведника. Імена Праведників карбують на Стіні пошани в Саду Праведників народів світу в меморіалі «Яд Вашем», на горі Пам’яті в Єрусалимі. Кількість тих, кому надається звання зростає щороку. Звання Праведника народів світу – надає Ізраїль неєвреям, які ризикували життям під час Голокосту для порятунку євреїв від нацистського геноциду. Звання присуджує Національний Меморіал Катастрофи та Героїзму «Яд Вашем» (Єрусалим, Ізраїль) із 1953 року.

Першого травня 1962 року першим Праведникам Світу було надане право висадити дерева. Серед почесних гостей Яд Вашему була і сива жінка у скромній чорній сукні. Вона помітно хвилювалася… Ще б пак. Поряд з нею – сам Шиндлер, який врятував сотні євреїв. А вона… Але для Іцхака Осипова, Марія Бабич стала найдорожчою людиною в усьому світі. Вона врятувала життя його єдиної доньки. Берегла її, віддавала останній шматок хліба. По війні Іцхак знайшов Марію і свою доньку. Перевіз рятівницю до Ізраїлю. Марія Бабич залишила по собі пам’ять як приклад людяності, поваги до ближнього, доброзичливості, життєвої мудрості, доброти. Українська жінка Марія Бабич, як і тисячі її співвітчизників – відомих і невідомих – не знала, що такі вчинки вдячне людство назве подвигом. На честь героїзму відважної рівнянки можна ініціювани перейменування вулиці у м. Рівному.

Шокало Юлія Миколаївна – завдувач відділом Рівненської Малої академії наук учнівської молоді, кандидат історичних наук