ВАУ!!! УНІКАЛЬНИЙ ЕКСПЕРИМЕНТ У ЛАБОРАТОРІЇ СЕЛЕКЦІЇ ТА ГЕНЕТИКИ

Опубліковано:

Сьогодні 08.12.2021р. в лабораторії селекції та генетики Рівненської Малої академії наук учнівської молоді розпочато цікавий дослід. Ми спробуємо виростити примхливу теплолюбну квітку – Еустому. Незвичність нашого дослідження полягатиме у тому, що висадку зроблено на два різних типи ґрунту, кожен з яких буде підлягати обробці різними препаратами органічного та хімічного походження. Еустома примхлива та делікатна рослина, вирощування якої потребує зусиль, хитрощів та любові.

Звідки та хто вона така?

Назва Еустома (Eustoma) походить від грецького «Еу», що означає «красивий», «чарівний», і «стома», що означає «уста», «рот», тому в перекладі назва «еустома» означає «прекрасний рот» або «прекрасноусний». У свою чергу, латинський термін «lisianthus» у перекладі позначає гірку квітку. Також її називають французькою, ірландською або японською трояндою. Належить до родини тирличевих. Її батьківщина – Північна Америка, Мексика, острови Карибського басейну.

Вперше європейці звернули увагу на квітку ще у ХVІІІ столітті під час відвідування згаданого регіону у Північній Америці. Їх привабив цікавий і яскравий зовнішній вигляд рослини. Для європейців еустому відкрив ірландський лікар і ботанік Патрік Браун. Після вивчення еустома була виділена як окремий рід і зараз він налічує понад 60 найменувань і видів.

З часом рослина потрапила до Японії. Відтоді почалося її нове життя. Тут було виведено нові сорти та різновиди. З’явилися квітки з довгим і прямим стеблом.

Розмножується еустома тільки насінням, її не можна живцювати, корінець не піддається поділу. В одному грамі міститься 23 000 насінин еустоми. Рослина досягає 15-60 см у висоту, квітки з ніжними пелюстками та овальним листям мають різноманітне забарвлення: біле, рожеве, бузкове, жовте, темно-фіолетове.

За роки вивчення та селекції еустома стала головною героїнею багатьох легенд. В американських індіанців, скажімо, є легенда про те, що вперше еустома розцвіла на могилі дівчини, котру умертвив дух війни, бо вона відмовилася стати його дружиною.

Отож, побачимо!

Ольга Мартинюк,методист відділень хімії та біології, екології та аграрних наук