Участь рівненських фізиків-МАНівців у фінальному етапі Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів – членів МАН України

Опубліковано:

З 2 по 6 травня 2019 року  відбувся ІІІ етап Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів – членів МАН України. У відділенні фізики та астрономії участь взяли 82 учасники з усієї України. У секції «Теоретична фізика» переможцем став Сергій Вітрук, учень 10 класу Ступнівського навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа І-ІІ ступенів-агротехнічний ліцей» Здолбунівського району, ІІІ місце. Тема наукового дослідження – «Теоретичні основи ефективної сепарації магнетиків для різних магнітних систем», науковий керівник – С.П. Кочубей, керівник гуртка Рівненської Малої академії наук учнівської молоді, та О.П. Вітрук, вчитель фізики Ступнівського навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа І-ІІ ступенів-агротехнічний ліцей» Здолбунівського району.  У роботі  проаналізовано сучасний стан промислових сепараторів, розглянуто основні їх види. Отримано теоретичні залежності для розрахунку траєкторії частинок та оцінки тих чи інших технологічних параметрів, які дають змогу передбачити результат сепарації.

Побудовано також теоретичну модель передбачення ефективності сепарації продуктів з різними технологічними параметрами на стрічковому сепараторі, розраховано оптимальну магнітну систему для роликового (стрічкового) сепаратора на феритових магнітах у програмі femm4.2, виготовлено експериментальну установку згідно з розрахунками для проведення досліджень.

Отримано позитивні результати при сепарації різних продуктів та досягнуто ефективності у 95 %. Результати дослідження дають змогу теоретично підібрати параметри сепараторів для тих чи інших технологічних процесів сепарації та передбачити найбільш ефективний результат процесу.

У секції «Експериментальна фізика» переможцем став Данило Шалак, учень 10 класу Дубенської гімназії № 2, ІІІ місце. Тема наукового дослідження – «Вимірювання концентрації радону в ґрунтовому газі міста Рівне», наукові керівники – О.О. Лебедь, старший викладач кафедри хімії та фізики Національного університету водного господарства та природо-користування; О.В. Мислінчук, кандидат педагогічних наук, доцент кафедри методики викладання фізики та хімії Рівненського державного гуманітарного університету; С.І. Козловська, вчитель фізики Дубенської гімназії № 2.

Результати дослідження показують, що вміст радону у ґрунтовому газі визначається вмістом Радію-226 у частинках ґрунту; можливість транспортування радону ґрунтовим газом визначається проникністю ґрунту та кліматичними умовами – температурою, вологістю, тиском, швидкістю вітру тощо; ґрунтовий газ, що містить радон, проходить у будинки через тріщини або отвори в фундаменті через нижчий тиск повітря у приміщенні порівняно з тиском ззовні будинків; вміст радону у ґрунтовому газі завжди є достатнім, щоб підтримувати у внутрішньобудинковому повітрі концентрацію радону, вищу від рівня для України (100 Бк/м3); радон в ґрунтовому газі виробляється верхніми шарами ґрунту, а також є значним його транспортування з глибин по системі розломів у приповерхневий шар ґрунту.

Рівні концентрації радону у ґрунтовому газі для міста Рівне є низькими за класифікацією (1,4-17,7 кБк/м3) з арифметичним середнім 11,13 кБк/м3, середньоквадратичним квадратичним відхиленням 4,803 кБк/м3 та середньогеометричним – 9,731 кБк/м3. Актуальним є і питання вивчення закономірностей розподілу ґрунтового радону не тільки в м. Рівне і його околицях, а й на всій території регіону з метою захисту населення від опромінення на радононебезпечних територіях і ділянках.

Вітаємо юних науковців та їх наукових керівників з перемогою і бажаємо успіхів у подальшій науковій діяльності.

А.І. Тимощук,

методист відділення фізики та астрономії