День вишиванки!

Опубліковано:

До уваги переможців ІІ етапу Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів МАН України 2020 року, наукових керівників – науковців вищих навчальних закладів та науково-дослідних інститутів, викладачів, педагогічних працівників інших освітніх установ, методистів, учителів загальноосвітніх шкіл, гімназій, ліцеїв та колегіумів, батьків, колишніх і майбутніх випускників Рівненської Малої академії наук учнівської молоді!

Сьогодні, у День вишиванки, її одягнуть тисячі, сотні тисяч людей не лише в нашій країні, а й в усьому світу. Українську вишиванку часто називають кодом нації. День вишиванки – не офіційне й відносно молоде, проте улюблене народне свято. Його відзначають щороку у третій четвер травня. Свято зародилося як студентська ініціатива. Ідею акції у 2006 році запропонувала на той момент студентка Чернівецького національного університету ім. Юрія Федьковича Леся Воронюк. Дівчина запропонувала одногрупникам та студентам обрати один день і всім разом одягнути вишиванки. Її підтримали інші студенти та викладачі й одяглися відповідно.

Українська вишиванка має дуже давнє походження. Численні дослідження свідчать, що вбрання із вишивкою створювали ще до VI ст. Перші вишиванки відігравали не стільки функцію одягу, а, згідно з повір’ями, були таким собі оберегом для їхніх власників від зла. Тому сорочки оздоблювали візерунками на рукавах, комірах і подолі, щоб візерунок торкався тіла. Вишивати національний одяг раніше бралися лише жінки, адже саме вони дарували виробу потужну позитивну енергетику. Зараз вишивають не тільки жінки, а й чоловіки. У кожному регіоні України є своя техніка вишивання, орнамент і традиційні кольори вишиванки. Іноді навіть окремі села можуть похвалитися своїми особливими вишиванками. В Україні є близько сотні різних вишивальних технік. Серед найвідоміших – хрестик, гладь, низь, мереження, бігунець, плетіння. Вишивка однієї сорочки може займати від двох тижнів до трьох років – усе залежить від складності технік.

Першим модником, який поєднав українську вишиванку із буденним одягом, став Іван Франко. Він стильно скомбінував вишиту сорочку із піджаком. Саме у такому вигляді письменника можна побачити на 20-гривневій купюрі. Найбільше людей у вишиванках, які зібралася в одному місці, було зафіксовано у День Незалежності в 2011 році у місті Рівному. На центральному Майдані міста тоді зібралося 6570 людей у вишиванках. Цю цифру зафіксовано у Книзі рекордів України.

Сьогодні найбільш розповсюджені вишиванки білого кольору. Натомість вишиванки чорного кольору у давнину було прийнято одягати лише чоловікам. Українське національне вбрання все більше надихає дизайнерів. На модних подіумах тема вишивки подається у найрізноманітніших варіантах.

Вишиванка наша національна святиня, наш генетичний код. Вона символізує зв’язок поколінь, будить високі патріотичні почуття у серці кожного справжнього  українця.

З нагоди Дня української вишиванки оголошуємо ФЛЕШМОБ та запрошуємо усіх у цей день одягнути улюблену вишиванку, зробити світлину у вишиванці, підписати її та надіслати на електронну адресу РМАНУМ: man.rivne@ukr.net

Будьмо українцями! Будьмо гордими і щасливими, що ми – українці!

Зробімо у цей день гарний подарунок собі, усім нам і нашій Україні!

СЛАВА УКРАЇНІ!

Фото з архіву РМАНУМ