09 жовтня 2019 року Рівненською Малою академією наук учнівської молоді спільно з міським громадським об’єднанням Всеукраїнського товариства ПРОСВІТА ім. Т. Шевченка було проведено літературний вечір, приурочений 250-й річниці від дня народження І.П. Котляревського та 200-річчю написання п’єси “Наталка Полтавка”.
Про Івана Петровича Котляревського, класика нової української літератури, видатного письменника, який першим серед українських письменників дошевченківського періоду звернувся до невичерпних скарбів фольклору, мови народу, поєднав її із найкращою книжною мовою, удосконалив техніку вірша і п’єси, розповіла Наталія Хомеча, літературознавець, керівник науково-дослідницьких робіт вихованців Рівненської Малої академії наук учнівської молоді.
Яна Садовська, учениця Здолбунівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 3 декламувала уривок із поеми “Енеїда”.
Про актуальність творчості І. Котляревського свідчать наукові розвідки учнів та їхніх наукових керівників. Дослідження з літературознавства та мистецтвознавства проводили учні 11 класу Здолбунівської загальноосвітньої школи № 3 Юлія Стукан і Катерина Ріхтер зі своїми науковими керівниками Наталією Савчук та Іриною Юркевич. Роботи “Специфіка використання порівнянь з анімальним компонентом для характеристики персонажів у поемі І. Котляревського «Енеїда»” та “Процес характеротворення персонажів до поеми «Енеїда» І. Котляревського у творчості українських графіків” були відзначені на ІІ етапі Всеукраїнського конкурсу-захисту учнів – членів МАН України дипломами переможців.
Репрезентовано і перевидання твору від Берлінського видавництва Ольги Дьякової з передмовою Богдана Лепкого, здійснене Рівненським товариством ПРОСВІТА за ініціативи просвітянина Михайла Семеновича Борейка і присвячене 200-річчю виходу у світ поеми Івана Котляревського “Енеїда”.
Лариса Рудюк, учитель Рівненського навчально-виховного комплексу “Колегіум”, висловила міркування щодо вивчення творчості Івана Петровича Котляревського у межах шкільної програми і можливості донести до учнів його вагомий внесок в українську літературу, адже письменник утверджував духовний ідеал народу, відстоював і викривав усе вороже й чуже народній моралі. Творчість Івана Котляревського має і виховне значення. На його творах вчимося любити свою землю, рідну мову, навчаємося бути чесними, роботящими, виховуємо в собі високу моральність і героїзм, гуманність та оптимізм, переймаємо мудрість і красу добрих почуттів.
Ініціювала захід, модерувала його
та про все написала
Тетяна Сергіюк, методист РМАНУМ відділень мовознавства,
літературознавства, фольклористики та мистецтвознаства