70-річчя академіка НАН України Станіслава Олексійовича ДОВГОГО

Опубліковано:

23 липня виповнюється 70 років видатному вченому, заслуженому діячу науки і техніки України, лауреату Державної премії України в галузі науки і техніки, лауреату Державної премії України в галузі освіти, доктору фізико-математичних наук, професору, Президенту Малої академії наук України, Почесному директору інституту телекомунікацій і глобального інформаційного простору НАН України, організатору інституту прикладних систем управління НАН України, академіку Національної академії наук України, Станіславу Олексійовичу Довгому.
С.О. Довгий народився в 1954 р. в с. Ганно-Требинівка Устинівського району Кіровоградської області. Протягом 1971—1976 рр. навчався у Київському державному університеті ім. Т. Шевченка на факультеті кібернетики, механіко-математичному факультеті. У 1976-79 рр. навчався в аспірантурі Інституту гідромеханіки НАН України. На протязі 1976−91 рр. працював в Інституті гідромеханіки АН УРСР, де пройшов шлях від молодшого наукового співробітника до завідувача відділу. У 1986—1996 брав участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи. Станіслав Олексійович розробив нестаціонарну нелінійну модель вихорових течій, яка лягла в основу комплексного підходу до проблеми вивчення міграцій радіоактивних забруднень в атмосфері та гідросфері. У 1990—1994 рр. – займав посаду генерального конструктора організаційно-технічної системи «Інформ-Чорнобиль» Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, яка об’єднала бази даних понад 80 організацій різних відомств і стала головною в Україні. У 1991−97 рр. Станіслав Олексійович був директором Державного науково-виробничого підприємства «Топаз-інформ», у 1997−98рр. працював в Українському інституті досліджень навколишнього середовища і ресурсів при Раді нац. безпеки і оборони України, у 1998−99 рр. був міністром України у справах науки і технологій, у 1999−2000 рр. — головою Державного комітету з питань науки та інтелектуальної власності. У 2000−01 рр. займав посаду генерального директора ВАТ «Укртелеком», у 2001−02 був головою Держ. комітету зв’язку та інформатизації України, у 2001−16 − директором-організатором Інституту телекомунікацій і глобального інформаційного простору НАН України, де є сьогодні Почесним директором. На протязі 2002—12 рр.. був Народним депутатом України.
У 1985 р. захистив кандидатську, в 1996 р. — докторську дисертації, у 1997 р. йому присвоєно вчене звання професора та обрано член-кореспондентом НАН України. У 2018 р. — обрано академіком НАН України.
Станіслав Довгий визначив та реалізує процес формування наукової еліти, як один з головних стратегічних напрямів розвитку України. Він є Президентом Малої академії наук України, яку очолив у 2002 році, й реалізував системний підхід щодо пошуку та підтримку талановитої молоді. Під його керівництвом Мала академія наук Україна у 2017 році отримала статус центру ЮНЕСКО II ступеню з наукової освіти. На сьогодні це потужна науково-освітня установа, яка залучає кожен рік до навчально-дослідницької діяльності понад 400000 учнів зі всієї України. Вже більше за 5000 випускників Малої академії наук працюють на розвиток української науки та створюють найсучасніші технології.
Він є фундатором напряму наукової освіти в Україні. Для забезпечення її системного стійкого розвитку, ініціював створення в Україні мережі інтерактивних музеїв науки, яка постійно розбудовується.
С.О. Довгий — автор більш ніж 400 наукових праць, серед яких 42 монографій. Має 38 патентів та авторських свідоцтва. Автор підручників та енциклопедичних видань (самостійно та у співавторстві). Станіслав Олексійович виховав 30 кандидатів і докторів наук, створив наукові школи: з нелінійної нестаціонарної динаміки, що поєднує аналітичні, обчислювальні та експериментальні методи; методології використання інтелектуальних технологій в геоінформатиці; розвитку нових методів та засобів наукової освіти, які імплементують досягнення цифрових технологій в навчальний процес.