Життя заради дітей (пам’яті Януша Корчака)

Опубліковано:

80 років тому, орієнтовно 6 – 8 серпня 1942 року, у німецько-нацистському таборі смерті Треблінка помер відомий педагог, лікар і письменник, відомий як «Старий лікар» Януш Корчак, разом із групою єврейських дітей. Януш Корчак був творцем оригінальної педагогічної системи, яка полягала у ставленні до дитини як до повноцінного партнера, з любов’ю та повагою. «Ті, у кого не було безтурботного, справжнього дитинства, страждають усе життя», – говорив Я. Корчак. Разом зі Стефанією Вільчинською у 1912 році він заснував у Варшаві Дім сиріт, яким керував до початку серпня 1942 року.

До найважливіших педагогічних праць Януша Корчака належать: цикл у 4 частинах «Як любити дітей» (1920), «Виховні моменти» (1924), «Коли я знову стану маленьким» (1925), «Право дитини на повагу» (1929) і «Жартівлива педагогіка» (1939). Серед книжок для дітей особливу популярність здобув «Король Мацюсь Перший» і «Король Мацюсь на безлюдному острові» (1923), перекладені на понад 20 мов, а також «Банкрутство малого Джека» (1924), «Правила життя» (1930) і «Кайтусь-чарівник» (1935).

Памятники, меморіальні дошки, барельєфи чудовій людині, видатному педагогу Янушу Корчаку встановлені у різних куточках світу, зокрема в Польщі, Ізраїлі, Німеччині, Україні, США, його ім’ям названі вулиці та школи у різних країнах. Посмертно, 6 листопада 2018 року, у сторіччя відновлення Польщею незалежності, Януш Корчак був нагороджений орденом Білого Орла.

Про нелегкий життєвий шлях та педагогічну спадщину Януша Корчака йдеться у презентації.

Підготувала керівник гуртка

«Педагогіка» Марія Шеін