ЦЕРН на мольбертах

Опубліковано:

30 листопада 2017 року у Конференц-залі Рівненського будинку вчених було відкрито стендову виставку до річниці асоційованого членства України в Європейській організації з ядерних досліджень (ЦЕРН) “ЦЕРН у зображеннях”. Ініціювала виставку Рівненська Мала академія наук учнівської молоді за активної підтримки Міністерства освіти і науки та Національного центру «Мала академія наук України». Ідейним натхненником заходу та його модератором став директор закладу Олександр Анатолійович Андрєєв.
Відкриваючи виставку, він поділився своїми думками і враженнями від навчання у ЦЕРНі, окреслив для присутніх найближчі перспективи співпраці.
Було що сказати присутнім у залі Володимиру Андрійовичу Мащенку, науковцю, який за сприяння РМАНУМ та Національного центру також навчався у Європейській організації з ядерних досліджень.
Слова вдячності від себе і своїх вихованців за можливість відвідати ЦЕРН і підвищити фаховий рівень прозвучали з уст директорів кращих навчальних закладів Рівного – Олега Миколайовича Желюка (Рівненський природничо-математичний ліцей «Елітар») та Петра Івановича Куделі (Рівненський НВК «Колегіум»).
Варто наголосити, що у ЦЕРНі за сім років тісної та плідної співпраці із ЦЕРНом від Рівненської Малої академії наук учнівської молоді пройшли навчання наукові керівники О.А. Андрєєв, О.О. Лебедь, В.Я. Левшенюк та В.А. Мащенко. Навчалися тут і юні дослідники, учні шкіл Рівненщини, – Юрій Квасюк, Олександр Степанюк, Андрій Пилипчук та Олеся Пашко, тепер уже студенти вишів.
Цікавим був виступ і Йосипа Володимировича Джуня, доктора фізико-математичних наук, академіка, знаного далеко за межами України
Коротка довідка.
Сьогодні на експериментальному обладнанні CERN працює близько 12000 дослідників 80 національностей із 500 наукових центрів і університетів, а це – це половина усіх фізиків, дослідників мікросвіту.
CERN має у своєму розпорядженні цілу низку прискорювачів заряджених частинок, найбільший з яких – Великий адронний колайдер, запущений у дію упродовж 2008-2010 років. Його прокладено в тунелі (у формі тора окружністю 27 км) на глибині до 175 метрів під землею на кордоні між Францією та Швейцарією, поблизу Женеви. Як свідчить назва, він призначений для прискорювання адронів, зокрема протонів і важких іонів.
Фінансування і розробку проекту здійснюють понад 10 тисяч науковців та інженерів, представників різних університетів і лабораторій з понад 100 країн світу.
CERN зробив вагомий внесок у розвиток інформатики. У ньому зародилася технологія всесвітньої павутини (www) і було створено протокол HTTP.
Додаткова інформація.
Виставка працюватиме до 12 грудня.
Домовитися за екскурсію можна за телефоном (0362) 26-57-70 (відповідальний Євгеній Вікторович Малиновський).

Олександр Мазур,
заступник директора РМАНУМ