«Невпійманий» геній: Григорій Сковорода у контексті ХХІ століття

Опубліковано:

Саме таку назву мала урочиста академія, присвячена 300-літтю українського філософа, богослова, письменника і педагога, що відбулася 13 грудня 2022 року о 15:00 год в Лабораторії гуманітарних досліджень РМАНУМ. Повітряна тривога, оголошена перед початком заходу, не завадила його проведенню. «В убогій простоті» мурованих стін протирадіаційного укриття з вітальним словом до присутніх звернувся директор закладу Олександр Андрєєв, наголосивши на величі таланту мислителя XVIII століття. Знані сковородинознавці – Володимир Тимків, священник ПЦУ і викладач Рівненської духовної семінарії, Володимир Борщевич, доктор історичних наук, голова Рівненського обласного відділення товариства «Меморіал» ім. В. Стуса – розповіли про богословські світоглядні промені з учення Григорія Сковороди та представлення його образу у фалеристиці. Юлія Шокало, кандидат філософських наук, завідувачка гуманітарного відділу РМАНУМ, наголосила на життєдайній «філософії серця» нашого мислителя.  Про визначальну роль Грицька Сковороди в бароковій літературній традиції та мотив ловитви у творчості письменника говорила модератор заходу Наталія Хомеча, методист відділень мовознавства, літературознавства, фольклористики та мистецтвознавства.

Юні науковці РМАНУМ – Дарина Онишко, студентка І курсу Рівненського економіко-технологічного фахового коледжу НУВГП; Анастасія Рузаєва, учениця 10 класу Обласного наукового ліцею в м. Рівне РОР; Світлана Горайчук, учениця 9 класу Рівненського ліцею № 13 Рівненської міської ради, представили на загал свої доповіді про особистість Григорія Сковороди, його образ у сучасній нумізматиці, літературі, скульптурі. Родинна атмосфера заходу, до якого долучилися і батьки вихованців, сприяла жвавому обговоренню суперечливих питань, пов’язаних із легендарною біографією митця, його філософськими ідеями, богословськими поглядами.

Наймолодші учасники – Мірьян Ахалая, учень 6 класу Клеванського ліцею № 2 Клеванської селищної ради, вихованець КЗ «Центр дитячої та юнацької творчості» Клеванської селищної ради, та Єлизавета Шокало, учениця 4 класу Рівненського ліцею № 7 Рівненської міської ради – разом із учнем 9 класу Берестовецької філії Головинського ліцею Головинської сільської ради Владиславом Таргонієм декламували поезію та байки Грицька Сковороди.

Наприкінці урочистої академії всі учасники Всеукраїнських Сковородинських навчань «Пізнай себе» були нагороджені подяками і миколайчиками. За результатами конкурсу, оголошеного РМАНУМ, найактивнішим юним дослідником-сковородинознавцем визнано Владислава Таргонія, який узяв участь в усіх номінаціях, надіславши есе, малюнок і відеодекламацію.

І який же український вечір на Андрія без традиційних вареників!

Щиро дякуємо всім гостям та учасникам, які долучилися до спільного святкування 300-літнього ювілею Григорія Сковороди!!!

Наталія Хомеча,

методист відділень мовознавства, літературознавства,

фольклористики та мистецтвознавства