Обласний комунальний позашкільний навчальний заклад «Рівненська Мала академія наук учнівської молоді» Рівненської обласної ради створено 11 серпня 2006 року рішенням Рівненської обласної ради № 74

Адреса: 33028, м. Рівне, вул. С. Петлюри, 17,

Рівненський будинок учених

e-mail: man.rivne@ukr.net

сайт: man.rv.ua

Рівненська Мала академія наук учнівської молоді – профільний позашкільний навчальний заклад дослідницько-експериментального напряму, що забезпечує залучення обдарованої молоді Рівненщини до науково-дослідницької, експериментальної, конструкторської та винахідницької роботи в різних галузях науки, техніки, культури й мистецтва та формування їхньої мотивації до майбутньої наукової діяльності.

Метою освітньої діяльності закладу є підтримка та розвиток потенціалу кожного здобувача освіти, набуття ними професійних знань і компетентностей, забезпечення їх успішної соціалізації та готовності до дорослого життя у майбутньому.

РМАНУМ у співпраці з науковцями  вищих навчальних закладів області упродовж 14 років проводить активну інноваційну та винахідницьку діяльність. Із введенням до навчального плану гуртка «Практичне винахідництво» юні вихованці Рівненської Малої академії наук учнівської молоді під керівництвом науковців та фахівців отримали можливість розробляти патенти на корисні моделі, що реєструються у Державному реєстрі патентів України. Станом на 1 вересня 2020 року юні винахідники Рівненської Малої академії наук учнівської молоді разом зі своїми керівниками отримали 54 патент на корисну модель.

У закладі:

  • відбуваються щорічні настановна та підсумкова сесії для слухачів, кандидатів у дійсні члени та для дійсних членів Малої академії наук України у Рівненській області;
  • організовують та проводять ІІ (обласний) етап Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів МАН (у 2020 р. на конкурс подано 729 науково-дослідницьких робіт);
  • публікують методичні рекомендації та посібники, тези науково-дослідницьких робіт.

Базовими закладами, що сприяють діяльності Рівненської Малої академії наук учнівської молоді та організації роботи наукових відділень, є вищі та загальноосвітні навчальні заклади області й України, з якими укладено договори про співробітництво.

У 2006-2020 рр. юні науковці РМАНУМ підготували і захистили майже  10679 науково-дослідницьких робіт. За цей час в академічних гуртках поглибили свої знання за обраним фахом  понад 19180 обдарованих старшокласників.

Заклад структурно побудований за зразком Малої академії наук України й налічує 2 відділи, 12 наукових відділень, 67 секції.  У 2020-2021 н.р. у закладі функціонувало 146 гуртків, у яких займаються 1460 учнів. Навчальний процес забезпечують 107 науково-педагогічних працівників, з них – 4 доктори наук, 47 кандидатів наук, 35 – зі званням доцента, 1 Заслужений вчитель України, 2 Заслужених працівники освіти України.

Від часу заснування в Рівненській Малій академії наук учнівської молоді створено мультимедійний кабінет дистанційного навчання, оснащені лабораторії (хіміко-біологічна, фізико-технологічна, гуманітарних досліджень, селекції та генетики, астрономічних досліджень), комп’ютерний клас, що сприяє проведенню досліджень і вивченню електричних, термічних, оптичних, хімічних властивостей матеріалів і об’єктів, астрофізичну обсерваторію з телескопом діаметром 305 мм тощо. Фізико-технологічну лабораторію оснащено новим обладнанням – радіометром радону й торону, що дає можливість проводити дослідження об’ємної активності радіоактивних газів.

У 2012 році відкрито лабораторію гуманітарних досліджень, що забезпечує широкі можливості для діяльності юних філологів, мистецтвознавців, істориків, археологів, правознавців, соціологів, філософів, географів і геологів через зв’язок із віртуальними бібліотеками світу та участь у наукових онлайн-конференціях.

2014 року започатковано роботу лабораторії селекції та генетики, де юні науковці виводять декілька сортів помідорів, фіалок, гібрид огірків, вивчають різні методи вкорінення декоративних рослин.

У грудні 2014 року юні науковці РМАНУМ разом зі своїми керівниками взяли участь в онлайн трансляції з Європейського космічного центру посадки автоматизованого дослідницького модуля «Philae» на поверхню  комети Чурюмова-Герасименка.

Рівненська Мала академія наук учнівської молоді активно співпрацює з провідними науковими установами України.

Після відкриття у жовтні 2015 року лабораторії космічних досліджень у межах цієї співпраці між обласним комунальним позашкільним навчальним закладом та науково-дослідним інститутом «Миколаївська астрономічна обсерваторія» у Рівному було змонтовано переданий із Миколаєва FS-радар у складі 4-метрової антени та апаратно-програмового комплексу. Радіотелескоп цілодобово фіксує проходження метеоритів.

Для контролю орбітального положення телекомунікаційних супутників із Миколаєва отримано та встановлено обладнання, що дало змогу Рівненській Малій академії наук учнівської молоді доєднатися до міжнародного проєкту щодо контролю положення супутників зв’язку на геостаціонарних орбітах Землі методом радіоінтерферометрії з метою підтримки українського проєкту «Либідь».

Одним із вагомих і важливих досягнень Рівненської Малої академії наук учнівської молоді є видавнича діяльність. За чотирнадцять років функціонування закладу вийшли друком:

  • 14 збірників «Тези науково-дослідницьких робіт»;
  • 11 випусків альманаху творчості юних літераторів РМАНУМ «На мольбертах днів»;
  • альманах «Даруй словам святую силу» (до 200-річчя від дня народження Т.Г. Шевченка);
  • 5 випусків історичного альманаху «Колесо історії»;
  • 18 навчальних посібників методичних рекомендацій щодо написання науково-дослідницьких робіт з української мови, української літератури, світової літератури, іноземних мов, мистецтвознавства, фольклористики, журналістики, географії, фізики, математики, астрономії, комп’ютерних наук, технічних наук (2);
  • навчальні посібники «Основи нанотехнологій», «Біологія. Контрольні завдання для підготовки до Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт МАН України», «Способи та пристрої для боротьби з ураганами».

Усього надруковано 49 навчальних посібників, збірників тез та альманахів.

Заклад постійно проводить виїзні та в режимі онлайн обласні семінари-практикуми для працівників відділів та управлінь освіти, відповідальних за роботу з обдарованими дітьми, учителів та учнів у районах і містах області. У 2007-2020 рр. науково-педагогічними працівниками РМАНУМ було організовано170 навчально-інформаційних семінарів, до участі в яких було залучено понад 4976 обдарованих старшокласників та їх наукових керівників.

У 2019-2020 навчальному році:

проведено І етап (412 вихованців) Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт у секціях наукових відділень, за результатами якого було сформовано команду (308 вихованців) для участі у II етапі конкурсу-захисту (січень 2020);

організовано та проведено ІІ етап (729 учасників) Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів – членів МАН України;

проведено обласну наукову відеоконференцію «Молода наука Рівненщини 2020» за участі переможців ІІ етапу Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів – членів МАН України в Рівненській області;

забезпечено участь команди РМАНУМ у складі 47 учасників у ІІІ етапі Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів МАН України;

у зв’язку із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19) забезпечено здійснення освітнього процесу за дистанційною формою;

підготовлено щорічний статистичний збірник «Інформація про ІІ етап Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів – членів Малої академії наук України (Рівненська область) 2020»;

двоє керівників гуртків взяли участь у обласному етапі Всеукраїнського конкурсу майстерності педагогічних працівників позашкільних навчальних закладів «Джерело творчості» у номінації «Керівник гуртка – 2020» дослідницько-експериментального напрямку відділення технічних наук (Куницький С.О. – І місце,  Омельчук І.М. – ІІ місце). На ІІІ етапі конкурсу керівник гуртка «Технологічні процеси та перспективні технології» Куницький С.О. посів ІІ місце у номінації «Керівник гуртка – 2020» дослідницько-експериментального напрямку;

участь у Всеукраїнському фестивалі «STEM – весна 2020» в Рівненській області;

онлайн-участь в ІІ обласному етапі Всеукраїнського конкурсу рукописів навчальної літератури для позашкільних навчальних закладів системи освіти у 2020 році з науково-експериментального напряму наукового відділення «Мовознавство»: І місце у категорії «Навчальні програми за напрямами позашкільної освіти» у секції «Українська мова» (Наумець С.В.) та І місце у категорії «Навчальна література з позашкільної освіти» методичні рекомендації до виконання науково-дослідницьких робіт «Іноземні мови» (Воробйова І.А.);

перемога вихованця РМАНУМ у фінальному етапі конкурсу «Твоє майбутнє – стале майбутнє України» в рамках інформаційно-освітнього проєкту «Цілі сталого розвитку ООН на захисті дітей та для дітей: Декларації прав дитини ООН – 60 років».

За підсумками ІІІ етапу Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів Малої академії наук України Рівненська Мала академія наук учнівської молоді входить до п’ятірки кращих команд України. Зокрема, у 2016 році було здобуто 39 призових місць (два – перші, 12 – других, 25 – третіх), у 2017 – 31 (4 – перших, 8 – других, 19 – третіх), у 2018 – 31 (3 – перших, 12 – других, 16 – третіх), у 2019 – 30 (6 – перших, 11 – других, 13 – третіх), у 2020 – 20 (2 – перших, 10 – других, 8 – третіх).

 

Результативність участі команди Рівненської області у ІІ та ІІІ етапах Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів Малої академії наук України у 2006-2020 рр.

Рік Кількість учасників Призові місця Кількість учнів в області

(осіб)

ІІ

етап

ІІІ етап ІІ етап ІІІ етап
І місце ІІ місце ІІІ місце усього І місце ІІ місце ІІІ місце усього
2006 561 39 39 55 113 207 2 5 11 18 169039
2007 467 39 40 54 107 201 2 14 16 164127
2008 571 41 39 76 128 243 0 4 20 24 158714
2009 632 45 44 94 161 299 1 9 13 23 152971
2010 667 47 47 95 183 325 2 5 21 28 149213
2011 743 54 52 124 195 371 3 11 17 31 145395
2012 760 59 58 121 208 387 3 7 23 33 142278
2013 823 61 59 128 231 418 1 11 24 36 141304
2014 828 61 56 134 236 426 3 10 25 38 142630
2015 784 56 59 118 205 382 4 10 20 34 144311
2016 725 62 61 116 188 365 2 15 22 39 146584
2017 735 54 56 112 198 366 4 8 19 31 148617
2018 753 53 56 133 191 380 3 12 16 31 151365
2019 745 60 60 123 207 390 6 11 13 30 156751
2020 729 47 61 124 193 378 2 10 8 20 162488

У 2020 році 20 переможців ІІІ етапу Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів МАН України отримали премію Рівненської обласної державної адміністрації та Рівненської обласної ради.

У 2020-2021 навчальному році Рівненська Мала академія наук учнівської молоді працюватиме над:

створенням технопарку, що забезпечить залучення обдарованих старшокласників до інноваційної діяльності у галузі техніки та технологій;

забезпеченням системної роботи щодо наукових досліджень у напрямах IT-технологій, енергозбереження та енерговідтворення, патентних досліджень, нано- і біотехнологій тощо;

організацією нових напрямків обласних профільних літніх шкіл для обдарованої учнівської молоді Рівненщини (літературне краєзнавство; історичне та географічне краєзнавство; ботаніка, зоологія, екологія);

створенням лабораторії експериментальної фізики, мехатроніки та робототехніки;

поглибленням науково-технічної співпраці з науково-дослідним інститутом «Миколаївська астрономічна обсерваторія», Інститутом радіоастрономії Національної академії наук України;

розширенням співпраці з НЦ «Мала академія наук України» у галузі навчання юних науковців та їх наукових керівників у міжнародних наукових центрах.